drukarnia wielkoformatowa

Na rynku poligraficznym mamy dwa rodzaje druku, druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć w nich widoczną różnicę, jednakże jest ona dość zasadnicza – zwłaszcza podczas samego procesu drukowania. Na początek wyjaśnimy jak funkcjonują drukarnie offset oraz drukarnie cyfrowe.

Druk cyfrowy a offsetowy

Nadruk cyfrowy odbywa się za pomocą elektrograficznej maszyny drukarskiej, gdzie odpowiednio naświetlony wałek pokryty warstwą fotoprzewodzącą, powoduje przywieranie drobinek tuszu – dokładnie w miejscu, gdzie ma powstać obraz lub tekst. Centrum dowodzenia znajduje się w komputerze stacjonarnym i tak naprawdę zmiany w projekcie można nanieść w każdej chwili, chociaż w pewnym stopniu jest to ograniczone czasowo, gdyż drukarnie cyfrowe pracują w dość szybkim tempie. Projekty można dostarczyć na dowolnym nośniku. Wydruk cyfrowy nie wymaga zastosowania specjalnych matryc. Technika druku cyfrowego nie jest zbyt skomplikowana. Powstały druk od razu jest gotowy do dalszej obróbki, więc cały proces, poczynając od projektu, kończąc na gotowym produkcie nie jest zbyt pracochłonny.

Natomiast co to jest druk offsetowy? Technika offsetowa jest nieco inna, bardziej zaawansowana. Drukowanie offsetowe wymaga specjalnych matryc znajdujących się na jednym poziomie. Obraz przedstawiający gotowy projekt jest naświetlany na naświetlarce, a następnie przenoszony na właściwe podłoże drukarskie. Matryca wykonana jest ze stopu aluminium. Offset druk wykorzystuje specjalistyczne farby, które dają bardzo zaskakujący efekt – dokładny, wyrazisty, precyzyjny.

Rodzaje druku cyfrowego

Rodzajów druku cyfrowego jest naprawdę wiele – dwa z nich to druk stykowy i bezstykowy. W obrębie nich wyróżnia się m.in. druk wielkoformatowy, bardzo często stosowany w reklamach.

Druk ploterowy (wielkoformatowy)  wykorzystuje rożne rodzaje tuszu, od pigmentowych po solwentowe. Pozwala on drukować na rożnych rodzajach podłoży np. folii czy też płytach pcv.  Również w tym druku można zadbać o środowisko i wykorzystać ekologiczną technikę druku opartą na farbach wodnych.

Drugą podkategorią jest druk małoformatowy, chyba najczęściej zlecany przez klientów.

Drukowanie cyfrowe daje spory wachlarz możliwości poligraficznych.

Druk cyfrowy a druk offset – różnice

Druk cyfrowy daje coraz więcej możliwości i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Ogromnym plusem tej techniki jest jest bardzo atrakcyjna cena. Można wykorzystać w nim rożne rodzaje podłoża o gramaturze, która nie przekracza 270g. Projekty na elastycznych podłożach, w druku cyfrowym mają bardzo dobrą jakość i właściwie nie odstają od druku offsetowego. 

Natomiast jeżeli projekt wymaga podłoża o znacznie większej gramaturze, jakim jest np. karton, to lepiej sprawdzi się druk offsetowy. Druk cyfrowy pozwala na personalizację , czyli na umieszczenie zmiennych danych na kolejnych arkuszach papieru, co w druku offset nie jest możliwe. Jeżeli chodzi o format, to zarówno jedna jak i druga technika daje duże pole do popisu.

Wprowadzanie poprawek podczas druku oferują drukarnie cyfrowe, gdyż offset druk nie daje takiej możliwości. Jeżeli chodzi o koszty to zazwyczaj przy małych nakładach świetnie sprawdzi się druk cyfrowy, a przy większych poleca się drukowanie offsetowe.