Ile kosztuje i jak wygląda wydrukowanie książki?

Ile kosztuje i jak wygląda wydrukowanie książki?

Cena wydrukowania i wydania książki składa się z dwóch podstawowych czynników:

  • Opłaty za opracowanie, korektę publikacji i jej redakcję, projekt okładki oraz wnętrza książki, stworzenie wszelkich ilustracji, dobór odpowiednich materiałów (w tym sposób oprawy, papier i zastosowane techniki drukarskie), sprawdzenie treści i naniesienie ewentualnych poprawek technicznych, skład komputerowy, dostosowanie do siebie grafik i druku, stworzenie pierwszych, wzorcowych wydruków próbnych, przygotowanie wersji elektronicznej książka (tzw. e-book) oraz pozostałych plików drukarskich.
  • Koszt wydrukowania i oprawy dzieła.

Koszt związany z opracowaniem i przygotowanie do druku książek nie jest zależny od ilości nakładu, a na wydrukowanie wpływa liczba wydanych egzemplarzy. Wraz ze wzrostem nakładu pozycji spada jej ostateczna cena z pojedynczy produkt.

Specjalistyczne opracowanie książki przez profesjonalistów oscyluje w granicach 3-3,5 tys. zł. Na koszt ten składa się przede wszystkim korekta i redakcja publikacji oraz stworzenie projektu oprawki i właściwy skład komputerowy. Powyższy koszt nie jest obligatoryjny i w każdej chwili może zostać pominięty. W przypadku zdecydowania się na własnoręczną redakcję treści publikacji oraz sprawdzenie językowe lub zlecenie tych prac zaprzyjaźnionemu poloniści, czy redaktorowi koszty z tym związane mogą zostać zminimalizowane. W takim przypadku jedynym kosztem, jaki będzie się wiązał z publikacją książki, może być jedynie opłata za druk.

Faktyczne koszty związane z wydrukowaniem książki

Cena za wydruk zależna jest przede wszystkim od nakładu egzemplarzy, ilości stron publikacji, rodzaju okładki, papieru oraz wykorzystanej kolorystyki. Ponadto ważnym jest wybór formatu i rodzaju oprawy. W przypadku tomików, które mają głównie wartość kolekcjonerską lub sentymentalną, wydaje się jedynie kilka do kilkunastu sztuk. Nie zawsze jest to możliwe. Częstą praktyką wydawnictw jest określanie wysokiego minimum ilości wydrukowanych sztuk. W takich przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalnych drukarni, które specjalizują się w zleceniach o niskim nakładzie i realizują zlecenia nawet na kilka sztuk.

Jaki w takim razie jest koszt za wydrukowanie książki? W przypadku formatu A5 klejonego w miękkiej oprawie koszt nie powinien przekroczyć 7 zł za sztukę (dla nakładu dziesięciu egzemplarzy). Wraz ze wzrostem ilości zamówionych sztuk cena ta będzie coraz mniejsza i może spaść nawet do 2 zł za sztukę (dla nakładu ponad tysiąca egzemplarzy).

Cennik wydań ekskluzywnych, czyli dzieł oprawionych twardą okładką, klejonej i/lub dodatkowo szytej nićmi, co wzmacnia trwałość książki, jest znacznie większa. Analogicznie do poprzednich przykładów cena za sztukę przy nakładzie 10 egzemplarzy oscyluje w okolicach 64 zł. W przypadku stukrotnego zwiększenia nakładu cena ta może spaść ośmiokrotnie, do 8 zł.

Ostatecznie koszt związany z wydaniem książki zawsze będzie indywidualny, albowiem różne wydawnictwa i drukarnie mogą mieć inne cenniki.