Paleta CMYK vs RGB – gdzie jaką stosujemy i wykorzystujemy

Jak wybrać kolory do druku? Czyli kolorystka CMYK vs RGB

Czy wchodząc do drukarni, nie masz czasem wrażenia, że jej obsługa mówi do Ciebie w obcym, nieznanym języku? Zwłaszcza gdy pytają Cię o to czy wolisz druk RGB. a może lepiej sprawdzi się paleta CMYK? Czy te dwa skróty cokolwiek Ci mówią? Okazuje się, że ich znajomość przydaje się także w życiu codziennym! Nurtuje Cię co to jest RGB? A może chciałbyś wiedzieć jakie barwy kryje paleta barw CMYK? Co się sprawdza lepiej do druku – CMYK czy RGB? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz poniżej!

RGB vs CMYK – gdzie mamy z nimi do czynienia?

Pewnie nie raz, zanosząc materiały do druku, miałeś do czynienia ze skrótami CMYK czy RGB. Odgrywają one ważną rolę zarówno w trakcie wydruku wizytówek jak i ulotek. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, które z nich wybrać – RGB czy CMYK. Obydwa jednak znacznie się od siebie różnią. Niestety różnice te najczęściej widoczne są już niestety po druku. Zdarza się, ze wydruk nie oddaje pełni kolorów, które były widoczne na ekranie komputera. Dlatego, aby uniknąć tego nieporozumienia, potrzeba wiedzieć na czym polegają różnice pomiędzy CMYK a RGB. Czym się więc różni paleta kolorów RGB od kolorystyki CMYK?

RGB – co to takiego?

Zastanawiasz się nad tym, co to RGB? A czy wiesz, że paleta RGB towarzyszy ci także w codziennym życiu? Kolory RGB to nic innego jak to, co możemy obaczyć na ekranie komputera lub telewizora. Za nazwą tą kryją się angielskie skróty nazw 3 kolorów:

  • R – red (czerwony),
  • G – green (zielony),
  • B – blue (niebieski).

To właśnie z nich składa się paleta RGB. Wszystkie kolory palety RGB można ze sobą mieszać w dowolnych proporcjach, przez co w efekcie uzyska się niemalże wszystkie kolory. Prawie, ponieważ wyjątek stanowi odcień czarny. Jak zatem uzyskać taką barwę? Czy jest to możliwe? Okazuje się, że to czego nie potrafi oddać RGB – CMYK już może!

CMYK – druk, który może więcej

W wielu przypadkach druk wygląda inaczej niż to co widzimy na ekranie. Przyczynia się do tego tzw. synteza substraktywna. I na tym właśnie polega różnica pomiędzy RGB a CMYK. Aby druk CMYK wyglądał tak jak na monitorze, należy dodać do niego więcej warstw, które zwiększą pochłanianie światła. CMYK, podobnie jak RGB, opiera się na barwach. Paleta kolorów CMYK zawiera:

  • C – błękit (ang. cyan),
  • M – róż (ang. magenta),
  • Y – żółty (ang. yellow),
  • K – czarny (ang. key colour).

Gdzie mamy do czynienia z takim zestawieniem? Model CMYK jest stosowany na szeroką skalę w drukarkach – nawet w tej domowej. Paleta CMYK zawiera więc podstawowe kolory światła odbitego.

Każda dobra drukarnia CMYK rozumie różnice w kolorach pomiędzy RGB a CMYK. Chodzi m.in. o to, że paleta kolorów CMYK nie jest w stanie w pełni oddać niektórych „świecących” kolorów, które widoczne są na monitorze. Nie musisz się jednak zamartwiać tym, ze Twój wydruk utraci na jakości. Dla profesjonalistów przemienienie CMYK na RGB, nie powinno stanowić żadnego problemu. Wystarczy jedynie wgrać plik w przestrzeni CMYK, a następnie pracownik drukarni udostępni Ci podgląd wizualizacji konwersji pliku do przestrzeni RGB.