Poznaj różne formaty papieru A0 - A10 i ich zastosowanie

Poznaj różne formaty papieru A0 – A10 i ich zastosowanie

Wiedza na temat formatów papieru może okazać się przydatna, szczególnie w przypadku częstych projektów graficznych. Same rozmiary określa się w milimetrach, co pozwala odpowiednio dobrać format kartki papieru. Każdy z formatów ma swoje zastosowanie, zatem przejdźmy do konkretów.

A0 – arkusz początkowy

Format A0 to największy rozmiar papieru, z którego można stworzyć wszystkie kolejne rozmiary. Poprzez podzielenie A0, bez pozostawienia żadnych odpadów tworzy się mniejsze arkusze z serii. Ich zastosowanie to oczywiście kwestia dowolności, jednak istnieją pewne konwencje, które określają konkretny rozmiar danego projektu.

A0 jako, że posiada rozmiary 841 x 1189 mm wykorzystywany jest zazwyczaj przez sklepy do banerów, plakatów. To również format stosowany w przypadku rysunków technicznych. Grafika, napis, logo w tym przypadku są wystarczająco duże i ułatwiają swobodne odczytanie informacji. Oto kolejne – mniejsze formaty:

  • A1 – 594 x 841, również wykorzystywany w rysunku technicznym. Zazwyczaj projektanci wykorzystują format do plakatów, map i materiałów reklamowych.
  • A2 – 420 x 594, to format wykorzystywany często do drukowania większych zdjęć i kalendarzy ściennych. Kartka papieru o takich rozmiarach jest na tyle duża, że doskonale można z niej odczytać wszelkie wykresy, stąd stosuje się taki rozmiar papieru na wszelkich demonstracjach.
  • A3 – 297 x 420, to jeden z popularniejszych rozmiarów, dlatego duża część drukarek biurowych obsługuje dany format. Taki rozmiar służy do drukowania rysunków, plakatów, folderów, czasopism, zdjęć, certyfikatów, dzieł sztuki. Doskonale również przedstawia mapy miast.
  • A4 – 210 x 297, to klasyczny rozmiar papieru dla wszystkich drukarek. Zastosowanie tego formatu jest praktycznie nieograniczone. Standardowe dokumenty, listy, formularze, książki dla dzieci, czasopisma, ulotki i wiele, wiele więcej.
  • A5 – 148 x 210, to również klasyczny przykład formatu powszechnie wykorzystywanego w szkołach. Tradycyjne zeszyty, notebooki, książki, ulotki to tylko nieliczne zastosowanie A5.
  • A6 – 105 x 148, to rozmiar typowej pocztówki. Równie często wykorzystuje się do drukowania ulotek informacyjnych i reklamowych.
  • A7 – 74 x 105, nieco mniejszy rozmiar również wykorzystywany jest do drukowania kartek z życzeniami i ulotek reklamowych.
  • A8 – 52 x 74, to rozmiar wizytówek. To format wykorzystywany do naklejek, etykiet, karteczek z życzeniami.
  • A9 – 37 x 52, mały rozmiar doskonale sprawdzi się jako liścik z dedykacją.
  • A10 – 26 x 37, fiszki, karteczki, malutkie liściki. To maleńki rozmiar, który sprawdzi się jako znacznik w książce, podręczniku.

Format C – uzupełnienie formatu A

Posiadając już niezbędną wiedzę z zakresu rozmiaru papierów, warto również dopasować odpowiedni format koperty. Numeracja od C0 do C10 odpowiada arkuszowi papieru, dzięki czemu można umieścić daną kartkę w kopercie. Zatem dla przykładu, bez składania zmieści się arkusz papieru o rozmiarze A4 w kopercie oznaczonej symbolem C4.

Warto jednak zaznaczyć, że tego typu oznaczenia nie są wszędzie jednakowe. Inne bowiem symbole obowiązują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Tam też formaty określa norma ANSI.