druk uv warszawa

Każdy pisarz lub grafik w pewnym momencie będzie chciał swoją pracę wydrukować. Proces ten wydaje się stosunkowo prosty, jednakże nie znając podstawowych zasad przygotowania projektu do druku, zniszczymy nasze dzieło lub opóźnimy czas jego wydrukowania. Mowa tu o umiejętnie wykonanym tle drukarskim, a właściwie o tym, czym jest spad drukarski i jak go u siebie stworzyć.

Czym są spady drukarskie?

Przekazując pracę do druku, należy wziąć pod uwagę, że każda maszyna ma margines błędu. Jeśli już jesteśmy tego świadomi, łatwiej będzie nam zrozumieć, czym faktycznie jest tytułowy spad. Mówiąc najprościej, jest to pasek odpadowy znajdujący się na wszystkich krawędziach naszego tekstu lub obrazu przeznaczonego do druku. Ujmując to dokładniej, jest to zadrukowany obszar arkusza, który w trakcie prac wykończeniowych w drukarni zostaje odcięty. Trzeba więc zawsze pozostawić sobie ten margines bezpieczeństwa, aby nasze dzieło wyglądem przypominało dokładnie to, czego oczekujemy.

Spadek 2 ile to cm?

Nasze spady do druku powinny wynosić około 2 mm i znajdować się na każdej krawędzi. Oznacza to, że praca powinna być większa o 2 mm z każdej strony. Tło drukarskie powinno być w całości zadrukowane, ale twórca powinien zdawać sobie sprawę, że jego krawędzie, czyli właśnie te 2 mm spadu będą przy produkcji odcięte.

Jak prawidłowo przygotować tło drukarskie?

Naszą stronę można przygotować na dwa sposoby. Pierwszym jest wykonywanie projektu od samego początku, uwzględniając spady, a drugim jest dodanie spadów już pod sam koniec, eksportując pliki do PDF. Decydując się na pierwszy sposób, warto pamiętać o kilku zasadach. Musimy mieć marginesy. Co to jest margines? To pasek krawędzi naszego projektu, który jest jego brzegiem. Marginesy standardowe mogą mieć grubość około 5-10 mm i na nie powinny się na nich znajdować żadne istotne elementy, takie jak nasze logo, czy tytuł, ponieważ w wyniku błędnego cięcia mogą one zostać uszkodzone. Zaraz za marginesem występuje linia cięcia, a za nią spad. Jeśli na marginesie zewnętrznym lub na marginesie wewnętrznym mamy grafikę lub kolor, należy je poszerzyć na spad po to, aby w chwili cięcia nie powstały nieestetyczne, białe paski. Drukowanie bez marginesów jest nierozsądne, ponieważ ryzykujemy ucięcie każdej z krawędzi odrobinę za głęboko.

Jeżeli decydujemy się na sposób drugi, to spady zostaną dodane, jeśli to zaznaczymy przy eksporcie do PDF. Jak zrobić spady w PDF? W okienku Publikuj jako PDF klikamy Ustawienia i wyszukujemy Ustawienia drukarskie, a potem zaznaczamy opcję Margines na spadpo czym wpisujemy jego szerokość.

Jest jeszcze jeden sposób. Można wykorzystać szablon do kresek do wydrukowania, który udostępniają firmy drukujące. Wystarczy wpasować w niego nasz projekt, według podanych instrukcji.

W jakim celu istnieją znaczniki drukarskie?

Żadna maszyna drukarska nie zapełni tuszem kartki od krawędzi do krawędzi. Formaty drukarskie są mniejsze od znanych wszystkim formatów papieru ze względu na kwestie techniczne. Po pierwsze, drukowana praca musi być przez maszynę trzymana i na to przeznaczony jest pasek 10 mm na dłuższym boku projektu – będzie on biały. Kolejna rzecz to znaczniki, pasery, linie cięcia i inne paski na wydruku, które znacznie ułatwiają wykonywanie cięć, a później stają się odpadami. Oczywiście czym jest ich mniej, tym lepiej, ale nigdy nie znikną całkowicie. To są tak zwane znaki drukarskie, bez których nie ma możliwości precyzyjnego wydrukowania dzieła. Spady w druku są elementem nieuniknionym, ale znaczniki pomagają w ich zminimalizowaniu. Każde drukarskie tło powinno te znaki uwzględniać.

Paser, czy raczej pasery to elementy graficzne mające na celu oznaczenie miejsca dokładnego nanoszenia barw. Służą również do spasowania lewej i prawej strony dzieła, jeśli druk jest dwustronny.